Opublikowany przez: Familiepl 2022-01-11 14:09:58
Autor zdjęcia/źródło: Photo by hessam nabavi on Unsplash
Rodzice maluszków mają zwykle po wyjściu ze szpitala problem z tym, jak ubierać noworodka w domu? To nie jest prosta sprawa, a wiele zależy od temperatury, jaka panuje w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko. Jest jednak kilka zasad, którymi warto się kierować, aby małe dziecko przebywało w komfortowych dla niego warunkach.
Noworodka, podobnie jak i starszych dzieci, nie należy przegrzewać. Dbajmy więc, aby temperatura w pomieszczeniu oscylowała w okolicy 19-22 stopni. W takiej temperaturze dziecko będzie się czuło dobrze zarówno w nocy, podczas snu, jak i w dzień. Maluszki nie mają jeszcze w pełni wykształconego ośrodka termoregulacji, dlatego warto wiedzieć, jak ubierać noworodka w domu, aby nie było mu zbyt ciepło ani też za zimno.
Rodzice często popełniają błąd, sprawdzając temperaturę dziecka poprzez dotykanie jego rączek lub stóp. Noworodek ma jeszcze niedojrzały układ krwionośny, dlatego temperaturę ciała malucha sprawdzajmy zawsze na karku, klatce piersiowej lub kończynach. Jeśli kark i wymienione okolice są ciepłe i suche, noworodkowi jest ciepło. Jeśli zbyt grubo ubierzemy noworodka w domu, może dojść do przegrzania dziecka, a w konsekwencji stan ten sprzyja częstszym infekcjom u dziecka.
Gdy zastanawiamy się, jak ubierać noworodka w domu, możemy się kierować zasadą, że noworodek może być ubrany w jedną warstwę więcej, niż nosimy sami. Przy zachowaniu optymalnej temperatury 19-22 noworodka w domu możemy ubierać na przykład w body i półśpiochy. Dobrze sprawdzi się także ubieranie noworodka w domu w body i pajacyka z długim rękawem. W przypadku nieco starszych dzieci i jeśli mamy dość ciepło w domu, możemy zdecydować się na jedną warstwę – na przykład tylko pajacyk lub półśpiochy i koszulka.
Pamiętajmy, że noworodek często śpi, dlatego weźmy jeszcze pod uwagę to, że będzie okryty kocykiem lub zawinięty w rożek. Jak ubierać noworodka w domu na noc? Kierujmy się zawsze komfortem dziecka i sprawdzajmy temperaturę jego ciała. Jeśli kark dziecka jest chłodny i spocony, maluchowi może być za gorąco.
Zwróćmy również uwagę, aby niemowlak nie leżał w okolicy uchylonych okien, w czasie zimy, czy jesieni, gdy jest wyjątkowo chłodno. Łatwo może się wówczas przeziębić.
CZYTAJ TEŻ >> Dmowe sposoby na kolkę niemowlęcą - rodzice radzą
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.